English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)
gsb
BAKIRKOY_B
tsf_logo_2015

İstanbul Açık`ta Ödüller Sahiplerini Buldu..

istopen_kapanisBakırköy Belediyesi katkılarıyla düzenlenen 3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 4 Eylül 2016 Pazar günü yapılan kapanış töreniyle sona erdi. Bu yıl 15 farklı ülkeden, 26sı ünvanlı olmak üzere 650 sporcunun katılım gösterdiği turnuvada 5 kategoride dereceye giren sporcular toplamda 34.000 TL maddi ödül kazandılar.
Düzenlenen ödül törenine Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, İstanbul GHSİM Spor Şube Md. Sinan Büyükparmaksız, Belediye Meclis Üyeleri, Bakırköy Belediye Başkanı Spor Danışmanı Sait Babaoğlu, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Halil Şener, İl Temsilcisi Rıza Öney, sporcular ve aileleri katıldı. Turnuvadan dereceler ve kapanış töreninden fotoğraflar haberin devamında yayımlanmıştır. Dereceye giren sporcularımızı kutluyor, turnuvaya desteklerinden dolayı Bakırköy Belediyesine teşekkür ediyoruz.

Devamı...

3. İstanbul Açık Satranç Turnuvası`ndan Görüntüler

Devamı...

Turnuva Şampiyonu GM Zubarev Alexander ile Röportaj

gm_alexander_zubarevİstanbul Açık Satranç Turnuvasını 7,5 puanla tamamlarak şampiyon olan Ukraynalı sporcu GM Zubarev Alexander ile turnuva sonrası röportaj gerçekleştirdik. GM Zubarev`in satranç kariyeri, turnuvaya katılmaya nasıl karar verdiği, turnuva performansıyla ilgili söyleşiyi okumak için tıklayınız.. 

Devamı...

9.Tur

phoca_thumb_l_dscn2529phoca_thumb_l_dscn2555
Turnuvanın 9. ve son turunda A kategorisinde 1. masada GM Zubarev Alexander - FM Ömer Faruk Özer maçı beraberlikle sonuçlanması ve 2. masada IM Bogdanovich Stanislav`in IM Batuhan Daştan`a karşı kazanmasıyla GM Zubarev 7,5 puanla tek başına şampiyonluğu kazandı. 3. masada IM Iyti Bashar`a karşı IM Vahap Sanal galip gelerek 7 puana yükseldi. 4. masada FM Bahadır Özen`in siyahlarla GM Benidze Davit`ye karşı kazanması dikkat çekici bir sonuçtu.
B kategorisinde ise 9 maçta 8 puan kazanan Efdal Tarakçı tek başına birinci oldu. 7,5 puan kazanan sporcular; Muhammed Sinan Gönüllü, Kaan Selvi, Emirhan Emir ikinciliği paylaştı.
9. Tur Maç Analizleri

Devamı...

Röportaj – FM Bahadır Özen

benidze_ozenİstanbul Açık Turnuvası 9. ve son turunda başarılı genç sporcumuz FM Bahadır Özen, güçlü rakibi GM David Benidze`ye karşı galibiyet kazandı. Maç sonrası kendisiyle yaptığımız röportaj ve maç analizi için tıklayınız.. 

Devamı...

Röportaj - GM Gasanov Eldar

gm_eldar_gasanovİstanbul Açık turnuvasına Ukrayna`dan katılan GM Gasanov Eldar ile 9. tur sonrası yaptığımız röportajı okumak için tıklayınız..

Devamı...

Son Tur Öncesi Nefesler Tutuldu!

    DSCN2456DSCN2462
Sekiz turu geride kalan İstanbul Açık Satranç turnuvasında son tur öncesi zirve yarışında son durum şöyle; A Kategorisinde liderlik koltuğunda 7 puanla GM Zubarev yer alırken onu genç satranççılarımızdan IM Dastan ve FM Özer 6½ puanla takip ediyor.
B Kategorisinde ise turnuvayı lider götüren 7½ puanla Efdal Tarakçı olurken, Kaan Selvi ve Muhammed Sinan Gonullu 7 puanla onu izliyor.
Son tur 4 Eylül 2016 tarihinde 10.00 gerçekleşecek.
7.TUR Analiz   8.TUR Analiz
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

IM Batuhan Daştan Röportajı

Devamı...

Maç Sonu Röportaj - CM Işık Can

DSCN2454CM Işık Can, Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası sekizinci turunda karşılaştığı güçlü rakibi Ukraynalı GM Gasanov, Eldar(2488) karşısında beyaz taşlarla güzel bir oyuna imza atarak galip gelmeyi başardı. Bunun üzerine kendisi ile kısa bir röportaj yaptık.
Maç Sonu röportajı ve maç analizi için tıklayınız..Devamı...

Önemli Duyuru!

maskot_duyuruTurnuvanın son turu 4 Eylül 2016 Pazar günü 10.00`da başlayacaktır. Alınan bilgiye göre turnuvanın düzenlendiği kompleksin hemen yakınında yer alan pazar alanı bölgesinde gün içerisinde miting düzenlenecektir. Sporcuların gecikme yaşamaması için sabah ulaşımlarını bu durumu dikkate alarak planlamaları önemle gerekmektedir.
Last round of the tournament will start on 4th September 2016 Sunday at 10.00 A.M. According to the latest news, there will be public demontration just near the sports complex area at market place. Players must plan their transportation by considering this situation for not to delay to the round.

Devamı...

Röportaj - CM Aldiyar Ansat

cm_aldiyar_ansatRöportaj - CM Aldiyar Ansat
ELO : 1866
Unvanı : Candidate Master(Usta Adayı)
Doğum Yılı : 2008 Ülke : Kazakistan
Son Başarısı : 2015 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası U7 Kategorisi İkincilik

İsa Bey, oğlunuz Aldiyar satranca kaç yaşında başladı?
4 yaşında başladı. Bilgisayar oyunlarından... röportajın devamını okumak için tıklayınız. 

Devamı...

Yabancı Sporcularla İstanbul Şehir Turu..

   gezi1gezi2
İstanbul Açık Satranç turnuvası devam ederken turnuvanın 5. günü 6. tur öncesi İstanbul Şehir Turu düzenlendi. Yabancı sporcuların katıldığı şehir turunda Sultanahmet Meydanı ve civarındaki tarihi alanlar ile Gülhane parkı gezildi. Sonrasında Boğaz turu ve Pier Loti`ye çıkılarak İstanbul manzarası seyredildi. İstanbul`a ilk defa gelen yabancı sporcular az da olsa İstanbul`u tanıma fırsatı bulurken, İstanbul`un çok güzel bir şehir olduğunu belirttiler.  FOTO GALERİ 

Devamı...

Onuncu Büyükustamız Ulusal Basında..

batuhan_basinİstanbul Açık Satranç Turnuvası'nda gösterdiği başarılı performansı ile 2500 Elo puanına ulaşan ve büyükusta olan sporcumuz Batuhan Daştan'ın başarısı ulusal basında geniş yer bularak okuyucuyla buluştu.
Tıp fakültesi öğrencisi sporcumuzun 19 yaşında elde ettiği bu önemli başarı başta Milliyet, Hürriyet, Sözcü, Star olmak üzere birçok ulusal gazetenin yazılı basın ve internet haberlerine yansıdı.
Ülkemizin onuncu büyükustası olan sporcumuzu tekrar tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz.

Devamı...

Röportaj: GM Bagaturov Giorgi

gm_giorgi_bagaturovRöportaj:      GM Bagaturov Giorgi
ELO :             2420
Unvanı :        Grandmaster Master(Büyük Usta)
Doğum Yılı : 1964
Ülke :            Gürcistan

Turnuva sizin için nasıl gidiyor?

Kötü gidiyor çünkü arka arkaya iki maç kaybettim. Son maçımda FM Volkan Sevgi’ye karşı...  devamı için tıklayınız.

Devamı...

6. TUR

DSCN2282DSCN2288
Son üç turuna girilen turnuvanın A Kategorisinde IM Daştan ve GM Benidze 5½ puanla liderliği paylaşırken; GM Bagaturov’a karşı galip gelen FM Sevgi ile GM Gasanov’a karşı kazanan FM Nuri’nin de içinde bulunduğu altı sporcu 5 puanla zirve mücadelesinde takipteler. B Kategorisinde ise tam puanla ilerleyen Efdal Tarakçı zirvede yalnız kalan isim oldu. Fahreddin Göktaş, Mustafa Zorbey Şenyüz ve Kaan Selvi 5½ puanla yakın takipte. Turnuva 3 Eylül 2016 tarihinde saat 11.00 ve 17.00’de gerçekleşecek 7. ve 8. Turlarla devam edecek.
  6.TUR Analiz
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

Röportaj - IM Bogdanovich Stanislav

im_stanislav_bogdanovichRöportaj:     IM Bogdanovich Stanislav
ELO :           2591
Unvanı :      International Master(Uluslar arası Usta)
Doğum Yılı : 1993
Ülke :           Ukrayna
Kaç yaşında satranca başladın?
5 yaşında başladım. 18 yaş grubunda Ukrayna da 18 yaş altı şampiyonu oldum.
Antrenörün var mı?
Antrenörüm şu an yok ama çalışmalarıma yardımcı olan birileri var.
Günde kaç saat satranç çalışıyorsun?
Uygun zamanlarda günde 5-6 saat çalışıyorum.
Satranç çalışmalarını bilgisayar üzerinde mi yapıyorsun?
Evet, genellikle bilgisayarla çalışıyorum. Çünkü...  devamını okumak için tıklayınız. 

Devamı...

Hakem Gelişim Semineri Düzenleniyor..

DSCN2348DSCN2347
İstanbul Açık Satranç Turnuvası`nın düzenlendiği spor salonunun seminer salonunda Hakem Gelişim Semineri 2 Eylül 2016 Cuma günü başladı. IA Gökmen Muş eğitmenliğinde yapılan seminere 21 kursiyer katılıyor. Seminer 4 Eylül 2016 Pazar günü sona erecek.

Devamı...

U8-U10-U12 Kategorileri Sona Erdi!

  DSCN2234DSCN2235

Birbirinden zorlu maçlara sahne olan ve bugün oynanan turlarla sona eren U8-U10-U12 kategorilerinde ilk sıraları alan sporcular belli oldu!

6.TUR Analiz       7.TUR Analiz  

Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız  

Devamı...

Sanatçı Ruhlu Satranççılar..

DSCN2137DSCN2189
Küçükler grubunun son gününde satranç taşlarını boyama etkinliği yaptık. Çocuklarımızın içindeki sanatçı ruhu taşlara yansıtmaları görülmeye değer eserler ortaya çıkardı. Etkinlikten kareler haberin devamında yayımlanmıştır..

Devamı...

5. TUR

   gm_gasanov_im_dastanphoca_thumb_l_dscn2022
Kıyasıya mücadelenin devam ettiği İstanbul Açık Satranç Turnuvası’nda günün en sevindirici olayı tabi ki kazandığı son maç ile 2500 ELO puanına ulaşan ve böylelikle önceden onaylanmış Büyükusta(GM) unvanına kavuşan genç milli sporcumuz IM Batuhan Daştan’ın zaferi oldu. IM Daştan aldığı galibiyetle A Kategorisinin de liderlik koltuğuna oturan tek isim oldu. Tam puanla yoluna devam eden sporcumuzu GM Benidze, GM Zubarev ve son tur aldığı güzel galibiyetle Armen Grigoriev yarım puan geriden takip etmekte.
B Kategorisinde ise liderlik koltuğunu tam puanla Efdal Tarakçı ve Ali Barkın Kara paylaşırken dokuz sporcu yarım puanla hemen arkalarında. Geriye dört turun kaldığı turnuvada artık son kozlar sergilenmeye başlıyor. Heyecanlı maçlar 2 Eylül 2016 tarihinde saat 18.00`de başlayacak altıncı tur maçları ile devam edecek.
5.TUR Analiz  
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

Batuhan Daştan; IM Başladı, GM Olarak Bitirdi!

gm_batuhan_dastan19 Yaşındaki milli sporcumuz IM M.Batuhan Daştan, büyükusta(GM) unvanı için gerekli normlarını 2013 yılında tamamlamış ve 10 Ekim 2013 tarihinde gerçekleşen FIDE Kongresinde 2500 ELO şartını yerine getirmek kaydıyla Grandmaster(GM) unvanı onaylanmıştı. 2014-2015 sezonunda üniversite sınavı hazırlıkları nedeniyle satranca ara veren genç milli sporcumuz Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandıktan sonra satranca daha çok vakit ayırmaya başladı.
2500 ELO barajına daha önceden hiç bu kadar yaklaşmış mıydın?
ELO puanım 2490-2500 aralığında gidip geliyordu. Son üç yıl içerisinde iki defa 1 maç kadar yaklaşmıştım. İkisinde de maçımı kazanmam gerekiyordu. Fakat bu iki maçı da kazanmak için risk aldığımdan kaybettim.
Bu maçlardaki duygu yoğunluğundan biraz bahseder misin?
GM olacağımı bildiğim maçlara çıkarken aşırı stresli oluyordum. Maç içerisinde duygularımı kontrol etmekte zorlanıyordum. Daha önceki iki maçım ve son oynadığım bugünkü maçımda kazanma arzusuyla daha agresif oynamaya çalıştım. Bu da gereğinden fazla risk almamı gerektirdi. Daha önce bu düşünceyle kaybettiğim iki maçımın ardından bugünkü maçımda da benzer durumu aslında yaşadım. Fakat zaman sıkışıklığında rakibin azalan zamanını fark edememesi sonucunda bayrağın düşmesi ile nihai hedefime sonunda ulaştım.
Bundan sonraki hedefin ne olacak?
2600 barajını aşmak.
İlk defa katıldığın İstanbul Open turnuvasının sana şans getirdiğini düşünüyor musun?
Kesinlikle. İstanbul’da daha önceden sadece 2012 Satranç Olimpiyatlarında yarışmıştım. Bu nedenle uygun zaman bulduğumda İstanbul Open’a tekrar katılmayı düşünüyorum.
Bugünkü maç sırasında aklından geçenleri özetleyebilir misin?gm_gasanov_im_dastan
Açılıştan iyi çıktım ve gayet rahattım. Oyun ortasında ise kendimi hafif üstün görüyordum. Rakibimin hazırladığı 25.Fa5 hamlesini gözden kaçırdım ve konum birden eşitlendi. Risk almam gerektiğini düşündüğüm konum işte burasıydı. Kalite feda ederek yeterli karşılığın olacağına inanmıştım ama yanıldığımı oyun esnasında anladım. Zaman sıkışıklığında oynarken oyunu karıştırmayı amaçladım. Nitekim rakibim hamle ararken zamanın kontrolünü unuttu ve bayrağını düşürdü.
Bir TIP Fakültesi öğrencisi olarak satranç çalışmalarına ve yarışmalarına yeteri kadar zaman ayırabiliyor musun?
Okul döneminde turnuvalara gidişim sorun oluyor. Bu nedenle ancak tatil dönemlerinde turnuvalara katılabiliyorum. Satranç çalışmalarım ise aksamadan devam ediyor. Sonraki yarışmam ancak yarı yıl tatilinde olacak. Henüz hangi turnuva olacağını belirlemedim. Seni gönülden kutluyoruz. Bundan sonraki satranç hayatında da başarılar diliyoruz. Çok teşekkür ederim, herkese selamlar.
  Maç Analizi: GM Gasanov Eldar(2488) - IM Daştan Batuhan(2490) 
Röportaj: Gülümser Öney
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

Etkinliklerle Dolu Dolu İkinci Gün Geride kaldı..

DSCN1844DSCN1986
Küçükler grubunda ikinci gün geri geri gol atma ve sokakta satranç etkinliği ile dolu dolu geçti. Çocuklarımızın ve velilerimizin çok eğlendiği etkinliklerle ilgili fotoğraflara haberin devamından ulaşabilirsiniz..

Devamı...

U8-U10-U12 Kategorilerinde 5 Tur Geride Kaldı

DSCN1869DSCN2018
Son iki tura girilen kategorilerde zirve yarışı giderek zorlaşmaya başladı. U8 Kategorisinde tam puanla yoluna devam tek isim Muhammed Efe Acar olurken onu yarım puan geriden beş sporcu takip ediyor. U10 Kategorisinde zirveyi Teoman Apak ve Rüzgar Bulut Aksöz tam puanla paylaşırken yakın takipçileri Buğra Karademir sadece yarım puan gerilerinde. U12 Kategorisinde ise yarım puan kaybı olmasına rağmen liderlik koltuğuna oturan tek isim Ozan Aydoğan olurken dört puanla dört sporcunun yakın takibinde yarış devam ediyor.
Altıncı ve yedinci tur maçlarının 2 Eylül 2016 Cuma saat 11.00 ve saat 14.00’te oynanacağı turnuvada bakalım ipi kimler göğüsleyecek.
   3.TUR Analiz    4.TUR Analiz    5.TUR Analiz  
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

4. TUR

   DSCN1707DSCN1712
Tüm heyecanıyla devam eden İstanbul Açık Satranç Turnuvasında liderlik mücadelesi her iki kategoride de şekillenmeye başladı. A Kategorisinde zirvede yalnız kalan üç isim var; milli sporcumuz IM Batuhan Daştan(2490), Ukraynalı GM Eldar Gasanov(2488) ve Gürcü GM Davit Benidze(2480). Altı isim ise sadece yarım puan kayıp ile zirveyi yakın takibe almış durumda. Bu kategoride en dikkat çeken sonuç Halit Kaan Kesgin’in(2075) IM Vahap Şanal’a(2485) karşı siyah taşlarla galip gelmesi oldu.
B Kategorisinde ise zirve mücadelesinde birbirinden çekişmeli maçlara sahne olan dördüncü tur sonrası sekiz sporcu tam puanla yoluna devam ediyor. İlk masalarda kıran kırana geçen karşılaşmalarda mücadeleye daha çok tutunan ve galip gelmeyi daha çok isteyen taraf yoluna kayıpsız devam etti. Bu turun heyecan verici maçları sizler için analiz edildi.
4.TUR Analiz
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

Basında İstanbul Açık Satranç Turnuvası..

   134
3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası çeşitli basın-yayın kuruluşlarında yer aldı. Basında yer alan haberler için tıklayınız.. 

Devamı...

U8-U10-U12 Kategorilerinde İlk Günün Ardından..

   DSCN1501DSCN1640
İstanbul Açık Satranç Turnuvası’nın U8-U10-U12 kategorileri bugün oynanan iki maç ile başladı. Birbirinden ilginç maçların yer aldığı turnuvada favori isimler ilk günü firesiz geçti. Oynanan maçlara göz gezdirdiğimizde öğretici maçlar, etkileyici taktik olanaklar ve doğru oynanan oyun sonu konumlarının yanında anlık taş kayıpları ve kaçan fırsatlar da vardı.
Renkli başlayan turnuva 01 Eylül 2016 tarihinde saat 09.30’da başlayacak üçüncü tur maçları ile devam edecek. Canlı yayınlanan maçlardan dikkat çekenleri sizler için analiz ettik.
1.TUR Analiz    2.TUR Analiz  
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

U-12 Kategorilerinde İlk Hamleler Yapıldı..

DSCN1495DSCN1618
3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası U-12 kategorileri maçlarıyla hız kesmeden devam ediyor. U-12 Grupları açılışı 31 Ağustos 2016 Çarşamba günü Bakırköy Belediye Başkanı Op. Dr. Bülent Kerimoğlu, TSF Başkanı Gülkız Tulay, TSF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Arda Kılıç, İl Temsilcisi Rıza Öney, Turnuva düzenleme komitesi üyeleri Eyüp Araz ve Nur Şakar, sporcular, antrenörler, veliler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı. 230 sporcunun katıldığı küçükler kategorileri 3 gün, 7 tur düzenlenecek.
Her kategoride ilk 6 masa maçlarının canlı yayınlarına turnuva boyunca turnuva sayfasından takip edebilirsiniz. İlk günden fotoğraflara haberin devamından ve turnuva sayfası foto galeri bölümünden ulaşabilirsiniz.

Devamı...

3. TUR

DSCN1354DSCN1362
Çift turlu günün ardından üst masalarda yine puan kayıpları yaşandı. A Kategorisi birinci masasında oynanan ve uzunca bir mücadeleye şahit olduğumuz Hür Yasin(2138)-IM Stanislav Bogdanovich(2591) karşılaşması bir hayli heyecanlıydı. İyi bir oyunla taş öne geçmeyi başaran Hür Yasin, galibiyete ramak kala piyon değişimlerinden kaçamayarak yarım puanla masadan ayrılmak zorunda kaldı. Altıncı masada oynanan Halit Kaan Kesgin(2075)-IM Stets Dmitry(2430) mücadelesi ile on ikinci masada oynanan FM Ömer Faruk Özer(2360)-Hakan Yaramış(2059) karşılaşması da berabere biten karşılaşmalar oldu. Diğer yandan sekizinci masada oynanan Devran Dağhan(2041)-IM Ufuk Sezen Arat(2393) karşılaşmasında gülen taraf Devran Dağan oldu.
B Kategorisinde ise üçüncü tur ile artık zirve mücadelesi başlamış oldu. Birbirinden ilginç maçların oynandığı kategoride gaf yaparak puan kaybedenler olduğu gibi, mücadeleden vazgeçmeyerek galibiyeti hak eden isimler de oldu. Bu turdan seçilmiş oyunları sizler için inceledik.
3.TUR Analiz
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

2. TUR

DSCN1275 DSCN1227
A Kategorisinde üst masalar fire vermeden yollarına devam ederken dokuzuncu masada oynanan Ahmet Yasir Yiğit(1912)-FM Ömer Faruk Özer(2360) karşılaşması ile on dördüncü masada oynanan Batu Angün(1962)-FM Deniz Özen(2198) karşılaşmasında taraflar yarım puanla masadan ayrıldılar. On altıncı masada ise Cem Gündoğan(2134), Hakkı Kaan Şimşek(1925) karşılaşmasından eli boş dönen taraf oldu. Bu turun en uzun maçı birinci masada oynanan ve 103 hamle süren IM Stanislav Bogdanovich(2591)-Muhsin Münci İnönü(2031) karşılaşması oldu. Kazanç şemasını bulan IM Stanislav bir puanın sahibi oldu.
B Kategorisinde ise ikinci tur sonuçları sürprizlerle doluydu. İlk altı masada tüm favori isimler puan kaybetti. Birinci masada oynanan Seyit Ali Mühim(1645)-Berkay Daloğlu(1797) karşılaşmasında ise gaf yaparak taşı ve oyunu kaybeden taraf Berkay Daloğlu olurken ikinci masada kazanç şanslarını kaçıran Hikmet Bağcı(1794), rakibi İbrahim Şenel(1644) karşısında yarım puanla yetinmek zorunda kaldı.
İstanbul Açık Satranç Turnuvası 18.00’de gerçekleşecek 3. Tur maçları ile devam edecek.
  2.TUR ANALİZ  
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

Röportaj - GM Davit Benidze

david_benidzeRöportaj - GM Davit Benidze(2480)
Künye GM Davit Benidze(2480),
Gürcistan,
1991(25 yaş),
En yüksek ELO 2530(2012 Mart)

Satranca kaç yaşınızda başladınız?
7 yaşımda başladım.

Günlük kaç saat satranç çalışıyorsunuz?
Çocukluğumda günde en az 4 saat çalışırdım. Şu anda ise

Devamı...

Bakırköy Belediye Başkanı Ziyaretimiz..

phoca_thumb_l_19phoca_thumb_l_7
3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası`nın düzenlenmesinde büyük katkıları olan Bakırköy Belediyesine teşekkür ziyaretinde bulunduk.
Turnuvanın açılışı öncesi Bakırköy Belediye Başkanı Op. Dr. Bülent Kerimoğlu`nun makamında yapılan ziyarete ülkelerini temsilen milli sporcularımız IM Batuhan Daştan, CM Işık Can ve WCM Işıl Can, Gürcistan`ı temsilen GM David Benidze, Ukraynalı sporcular GM Stanislav Bogdanovich ve Eldar Gasanov ile İl Temsilcisi Rıza Öney, turnuva düzenleme kurulu Üyeleri Nur Şakar, Eyüp Araz, Kaan Ünalan, Eylül Gökçe Harputluoğlu katıldı.
Milli sporcularımız ve yurt dışından gelen sporcularla sohbet eden Kerimoğlu, turnuvada kendilerine başarılar diledi. Ziyaretten fotoğraflar haberin devamında yayımlanmıştır.

Devamı...

1. TUR

phoca_thumb_l_dscn1131phoca_thumb_l_dscn1180
İstanbul Açık Satranç Turnuvasının A ve B kategorilerinde ilk tur maçları oynandı. Her iki kategorinin de ilk yirmi masasında dikkat çeken sonuçlar oldu. A kategorisinde favori isimlerden IM Vahap Şanal(2485) rakibi Umutcan Kelpetin(1871) karşısında beklenmedik bir yarım puan kaybı yaşarken on dördüncü masada oynayan tecrübeli satranççı Armen Grigoriev(2227) genç rakibi Emre Tınarlıoğlu(1853) karşısında da yarım puanla yetinmek zorunda kaldı. 
On yedinci masada oynanan Hasan Oğuz(1836)-Askar Rzayev(2158) karşılaşmasında ise vezir'e karşı kale oyunsonu ile galibiyete ulaşan taraf Hasan Oğuz oldu. B kategorisinde ise sürpriz bir şekilde ilk iki masada oynanan Alptekin Avcı(1495)-Fatih Kulaber(1795) ile Uzay Altay Önem(1795)-Sinan Eminov(1494) karşılaşmaları beraberlikle sonuçlandı. Yedinci masada oynanan Mert Sakarya(1792)-Oğuzhan Göktürk Yağşi(1481) karşılaşmasında da taraflar yarım puanla masadan ayrıldılar.
İstanbul Açık Satranç Turnuvası 30 Ağustos 2016 tarihinde 2.tur(11.00) ve 3.tur(18.00) karşılaşmaları ile devam edecek.
  1.TUR ANALİZ
Haber ve Analiz: FM Yasin Emrah Yağız

Devamı...

İstanbul Açık Satranç Turnuvası'nda Büyük Heyecan Başladı!..

phoca_thumb_l_dscn10436
3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü`nde yapılan açılış töreni ve ilk tur maçlarıyla başladı. Turnuva açılış töreni Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Bakırköy Belediye Başkanı Op. Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Belediyesi Meclis Üyeleri, Bakırköy Belediye Başkanı Spor Danışmanı Sait Babaoğlu, Bakırköy Belediyesi Kültür Müdürü Hakan Şahin, TSF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Arda Kılıç, TSF Dış İlişkiler Komisyon Kurulu Üyesi Özgür Solakoğlu, İl Temsilcisi ve Turnuva Direktörü Rıza Öney, Turnuva Düzenleme Kurulu Üyeleri Nur Şakar ve Eyüp Araz, sporcular, antrenörler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.
Turnuvaya 15 ülkeden, 23 yabancı sporcu, 26 ünvanlı sporcu olmak üzere 5 kategoride toplam 650 sporcu katılıyor.  Turnuva boyunca A kategorisinden ilk 12 masa ve B kategorisinden ilk 5 masa canlı yayınlarına turnuva sayfasından ulaşabilirsiniz. Turnuva açılış töreninden fotoğraflar haberin devamında yayımlanmıştır.

Devamı...

Küçükler Kategorileri Kayıtları Uzatıldı..

maskot_duyuruU12-U10-U8 kategorileri için kayıtlar son olarak 30 Ağustos 2016 12.00`a kadar uzatılmıştır.

Devamı...

Turnuva Heyecanı Başlıyor..

AlbaniaAzerbaijanBulgariaEgyptGeorgiairanKazakhstankktclibyaSaudi_ArabiaSouth_KoreasyriaTurkeyukrUzbekistan
3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası yaklaşırken şu ana kadar; Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Kazakistan, K.K.T.C., Libya, Mısır, Özbekistan, Suudi Arabistan, Güney Kore, Suriye ve Ukrayna olmak üzere Türkiye ile birlikte 15 farklı ülkeden sporcular turnuvaya kayıt yaptırmış durumda.
Sporcu listesi yayımlanmıştır..

Devamı...

Turnuva Tesisini Tanıyalım..

DSCN9964DSCN0278DSCN0269
2016 Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası`na ev sahipliği yapacak Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Bakırköy-İncirli durağı-Bakırköy Adalet Sarayı ve Marmara Forum AVM arasında yer alıyor. Futbol sahaları, basketbol salonu, yüzme havuzu, tenis kortları, bahçe satrancı bulunan tesiste ayrıca piknik alanları ve kafeler mevcuttur. Tesisin hemen yanında yer alan Bakırköy Belediyesi Botanik Parkı da sporcuların tur aralarında gezebileceği içerisinde göleti bulunan dinlendirici bir mekan. Tesise Atatürk Havalimanı-Yenikapı Metrosu, Metrobüs ve toplu ulaşım araçlarıyla Bakırköy-İncirli durağından yürüyerek ulaşılabilir. Tesisten fotoğrafları haberin devamından inceleyebilirsiniz.

Devamı...

Konaklama Duyurusu

maskot_duyuruİl dışından ve yurt dışından katılım gösterecek sporcular için yakın yerlerdeki konaklama alternatifleri turnuva sitesinde yayımlanmıştır. Liste için tıklayınız..
Ünvanlı yabancı sporcular konaklama için turnuva organizasyonuna başvuruda bulunabilirler. Sınırlı sayıda farklı ülkeden en yüksek ünvanlı-ratingli 1 sporcunun konaklaması turnuva organizasyonu tarafından karşılanacaktır. 18 Ağustos 2016 Perşembe tarihine kadar gelecek başvurular organizasyon komitesince değerlendirilecekir. Başvurular istanbul@tsf.org.tr e-posta adresine iletilmelidir.

Devamı...

3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası

istopen2016_afis-sBakırköy Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen 3. Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 29 Ağustos - 4 Eylül 2016 tarihleri arasında Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Spor Salonu'nda gerçekleştirilecektir.
Turnuvada dereceye girecek sporcular toplamda 34.000 TL ödül kazanacaktır.
Turnuva A Kategorisi (1800 rating üstü) ve B Kategorisi (1800 rating altı) ile 31 Ağustos, 1-2 Eylül 2016 tarihlerinde yapılacak olan U12 (2004-2005 doğumlular), U10 (2006-2007 doğumlular) ve U8 (2008-2009 doğumlular) olmak üzere 12 yaşaltı küçükler kategorileri olmak üzere 5 kategoride düzenlenecektir. Detaylı bilgi ve kayıt koşulları turnuva yönergesinde yayımlanmıştır.

Kredi Kartı kullanmayan sporcular Türkiye İş Bankası TSF hesabına kategorilerini belirterek "A, B, U12, U10, U8 gibi" “ İstanbul Open ........ Kategori TC No” ibaresi ile yatırılıp (Hesap No: 4200- 593 08 38 Iban: TR820006400000142005930838) banka dekontunu  istanbul@tsf.org.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Devamı...

Hakem Gelişim Kursu Açılacaktır

il_hakemi_kokard2-3-4 Eylül 2016 tarihlerinde turnuvanın yapılacağı tesisin Seminer Salonu`nda Hakem Gelişim Kursu açılması planlanmıştır. Kursa katılmak için TSF Hesabına yatırılacak katılım ücreti dekontu (50 TL) ve dilekçeyi hakemkursu@istanbultsf.org e-posta adresine gönderilmesi gereklidir.
Dekont + imzalı dilekçe kurs başlagıcında İl Temsilcisine teslim edilecektir. Başvuru koşulları ve dilekçeye haberin devamından ulaşabilirsiniz. Başvurular başlamıştır.
    Katılım Koşulları     docDilekçe    xlsPROGRAM     KATILIMCI LİSTESİ

Devamı...

Uluslararası İstanbul Açık’a Bakırköy Belediyesi Desteği

dscn9949dscn9953
Geçtiğimiz yıl Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası'nın gerçekleşmesi için destek olan Bakırköy Belediyesi, Türk satrancına sunduğu desteği artırarak sürdürüyor.
29 Ağustos – 4 Eylül 2016 tarihleri arasında Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası, bu yıl da Bakırköy Belediyesi'nin sponsorluk katkısı ile hayata geçecek.
Türkiye Satranç Federasyonu ve Bakırköy Belediyesi arasında yapılan sponsorluk protokolü, TSF Başkanı Gülkız Tulay ve Bakırköy Belediye Başkanı Op. Dr. Bülent Kerimoğlu tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde, Belediye Başkanı Kerimoğlu'nun makamında imzalandı.
İmza töreninde ayrıca, TSF İstanbul İl Temsilcisi Rıza Öney ve Bakırköy İlçe Temsilcisi Nur Şakar da hazır bulundu.
Protokol imza töreninden bilgiye haberin devamından ulaşabilirsiniz..

Devamı...
Turkish Chess Federation ©